Info

How Much Does a Lovebird Cost? Average Prices for Purchase, Supplies & Food

How much does a lovebird cost? Lovebirds can be a lot of fun to own, but like any animal, they need a lot of care and attention. There are significant financial obligations to take into account in addition to the time and effort required to provide them with a secure and happy home and the initial cost of the animal itself. You should treat a lovebird as though it were a member of your family.

How Much Does a Lovebird Cost?

Depending on where you choose to buy it, buying a lovebird to bring home can cost different amounts. Paying anything from nothing to over $100 for this fascinating bird species is to be expected. The most popular ways to buy the lovebird and their price ranges are broken down below.

Adoption

Purchasing a lovebird from a breeder is not the same as adopting one from an animal rescue organization. Profit is not important to these establishments. Depending on the kind of care it has received, how long it has been at the shelter, and what skills it already possesses, adopting a lovebird could cost you anywhere from $20 to $100.

Breeder

You will need to spend the most money if you purchase from a breeder. From $25 to over $150, you can anticipate paying a breeder for a lovebird. That’s right—some species of lovebirds can fetch up to $1,500! A bird that is more expensive is either rarer or better trained, meaning it will be more at ease interacting with its new family members when they arrive home.

Read more: The 9 Species of Hawks in Virginia

Health Care

Like dogs and cats, they should have regular checkups and vaccinations when needed. Expect to spend between $50 and $5,000 a year on healthcare, depending on your lovebird’s general health, whether they get into any accidents, and whether they develop serious health issues. The costs of healthcare can really add up.

Food

Commercial pellet food is the best source of nutrition for lovebirds. You can also add a couple tablespoons of grains and seeds. You may have to cost $10–$25 per month. Additionally, fresh fruits and vegetables such as carrots, celery, apples, oranges, and pineapple should make up a quarter of the diet. If you chop your fruits and vegetables well, kitchen scraps can be fed to your bird.

Entertainment

You are free to spend as much money as you like on entertainment. If you want to amuse your sweetheart without breaking the bank, gather some paper bags, boxes, and other household items to make some inexpensive homemade toys. If money is no object, you can purchase toys from the store that will keep your lovebird busy all day for at least $100.

Price List:

The average cost of five different species of lovebirds is listed below. Check out the lovebirds and other interesting species that Fischer has available. Rarer breeds may fetch higher prices from some breeders, and the cost of hand-raised versus parent-fed lovebirds may also differ.

Species

Estimated Cost

Rosy-faced lovebird $50-$150
Fischer’s lovebird $50-$150
Black-masked lovebird $80-$400
Abyssinian lovebird $200 and up
Grey-headed lovebird $40-$200

Read more: 18 Birds With Blue Eggs (in North America)

How Can You Save Money on Lovebird Care?

Look for wild seeds, grains, nuts, greens, and fruits in your neighborhood, if you can, to reduce the cost of lovebird care. Go get your lovebird some free food if there’s a nearby forest reserve! 

For your lovebird’s year-round nourishment, you can grow veggies like carrots, cantaloupe, and collard greens. Building homemade swings from wire coat hangers and perches from outdoor tree branches are two more cost-effective crafts to do.

Final words

Among the more reasonably priced varieties of parrots are lovebirds. They still require an investment, though. Lovebirds pair so strongly that you might need to buy more than one because of this. 

You can have a budget and still care for your lovebird, just be sure to consider their quality of life. Give them something that will last for years because they will spend the majority of their lives living in the cage you buy and eating from the food bowl!

Related Articles

Back to top button